W ostatnich dniach dziennikarze wielokrotnie zadawali ZPPM pytania o konsekwencje sytuacji na Ukrainie dla polskiej branży mleczarskiej. Prezes Marcin Hydzik w swoich wypowiedziach wskazywał m.in. na relatywnie niewielki eksport polskich produktów mleczarskich na Ukrainę oraz możliwości znalezienia innych rynków zbytu dla przetwórców z naszego kraju.

W przypadku eksportu z Polski na Ukrainę jedyną poważną pozycję stanowią sery. W polskim eksporcie serów ogółem do wszystkich krajów świata, eksport na Ukrainę stanowi około 10% (zarówno pod względem wartości jak i wolumenu). To są liczby porównywalne z naszym głównym partnerem handlowym w tej kategorii produktowej czyli z Niemcami.

czytaj całość na portalspozywczy.pl

Prezes Hydzik zwracał również uwagę na możliwość celowych dezinformacji, które miałby zasiać panikę wśród polskich konsumentów, uspokajając jednocześnie, że dostawy do i z zakładów są realizowane terminowo.

Na razie nie widać na szczęście paniki w polskich sklepach, której objawy mieliśmy w czasie początku pandemii – mówi Forum Mleczarskiemu Marcin Hydzik, Prezes Zarządu ZPPM. – Dostawy są terminowe, zakłady mleczarskie, oprócz normalnej produkcji, angażują się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Na razie sytuacja pod tym względem jest stabilna. Oczywiście nie należy wykluczyć, że działania dezinformacyjne, które obserwowaliśmy w odniesieniu do paliw, również dotkną rynek produktów spożywczych, co spowoduje zwiększone zakupy przetworów mlecznych, zwłaszcza tych z dłuższym terminem przydatności do spożycia.

czytaj całość na forummleczarskie.pl

W innej wypowiedzi, szef ZPPM przypomniał również o postulacie branży z początku pandemii COVID-19, dotyczącym zapewnienie ciągłości produkcji i dostaw poprzez włączenie branży mleczarskiej do tzw. infrastruktury krytycznej, która w przypadku zdarzeń nadzwyczajnych objęta jest szczególną ochroną.

Podczas niedawnej epidemii koronawirusa również przeżywaliśmy niepewność co do utrzymania łańcucha dostaw, począwszy od odbioru mleka od rolników, poprzez jego transport, dostawę opakowań i wysyłkę gotowych produktów za granicę. Jako branża mleczarska wystąpiliśmy wówczas z postulatem, aby cały sektor przetwórstwa mleka został objęty systemem infrastruktury krytycznej. Chodziło o to, aby zapewnić nieprzerwaną pracę naszych zakładów, które ze względu na swoją specyfikę (mleko nie toleruje przestojów w produkcji) i ważność dla wyżywienia społeczeństwa, powinny mieć pierwszeństwo np. w transporcie, dostawach gazu itp.

czytaj całość na portalspozywczy.pl

Temat ten został również poruszony w wywiadzie dla redakcji portalu i magazynu “Wiadomości handlowe“, w którym Prezes Hydzik przypomniał, że:

– Niestety nasze postulaty nie zostały uwzględnione. Ustawa regulująca kwestie infrastruktury krytycznej nie została uzupełniona o nasze wnioski. Mam wrażenie, że zamiast działać z myślą o przewidywanych przyszłych zagrożeniach, nasi decydenci, po opanowaniu sytuacji kryzysowej z koronawirusem, osiedli na laurach.

 

Związek Polskich Przetwórców Mleka
ul. Złota 59, budynek Lumen, piętro 6
00-120 Warszawa 

Telefon: +48 222 660 271
Faks: +48 222 660 372
sekretariat@zppm.pl